CROSS-COUNTRY

MPS 2017-18 Cross-Country Team
PIAA-DISTRICT 10 REGION 5
BOYS: CLASS A | 2017-18 RECORD: Region Record 3-2
GIRLS: CLASS AA | 2017-18 RECORD: Region Record 4-2
Cross-country is a great fall sport at Mercyhurst Prep — truly an exercise in self-discipline and an experience of camaraderie that lasts a lifetime. Coach Dave Stolar promotes a winning attitude at MPS and has qualified our Laker boys’ and girls’ teams and individuals to the District 10 championships, as well as to the State Championships in Hershey. 2016 season saw runner Noah Curtin claim the PIAA State Championship so If you want to earn your way to Chocolate Town, join the Laker cross-country team, have a great time and run with the very best.

More Photos:

Schedule & Results

Date Time Event Venue Results
Tuesday,
September 12
4:00 p.m. @ Northwestern Northwestern Boys Won 18-37
Girls Won 20-35
Saturday,
September 16
9:00 a.m. @ Penn State Behrend Invitational Penn State Behrend Boys 2nd Place
Girls 4th Place
Lauren Habursky 1st Place
Tuesday,
September 19
4:00 p.m. GM / Iroquois MPS / Penn State Behrend Boys Lost GM 22-34
Boys Won Iroquois 15-50
Girls Lost GM 19-42
Girls Won Iroquois 15-50
Saturday,
September 30
9:00 a.m. @ Cochranton Invitational Cochranton, PA Boys 4th Place
Girls 6th Place
Tuesday,
October 3
4:00 p.m. @ Fairview Fairview Boys Lost 30-25
Girls Lost 37-20
Saturday,
October 7
TBA @ Ridgeway Invitational Ridgeway, PA Boys 6th Place
Girls 3rd Place
Tuesday,
October 10
4:00 p.m. @ Conneaut / Girard Girard Boys Won Conneaut 15-39
Girls Won Conneaut 19-37
Girls Won Girard 23-32
Saturday,
October 28
10:30 a.m. @ District 10 Championships Buhl Park Boys 6th Place
Girls 7th Place
Lauren Habursky State Qualifier
Saturday,
November 4
TBA @ PIAA State Championships ** Hershey, PA  
++ Not a race – Team fundraiser
** PIAA trip requires overnight stay Friday, November 3

Boys Roster

Name Grade
Scott Coughenour 12
Jonah Karney 12
Jeremy Kunco 12
Brian Webb 12
Joel Kweder 11
Felix Bush 10
Xavier Justik 10
Andrew Snavely 10
Jeff Giannelli 9
Nathan Habursky 9
Stephen Rupp 9
Peter Zimmerman 9

Girls Roster

Name Grade
Jacquelyn Giannelli 12
Laura Lintleman 12
Lauren Habursky 11
Mary Vincent 11
Ruth Kunik 10
Lindsay Nelligan 10
Kiersten Buczynski 9
Morgan Delanko 9
Nina Mangini 9

Coach(es)

Mr. Dave StolarHead Coach
Mrs.Rebekah StolarAsst. Coach

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave