CROSS-COUNTRY

MPS 2018-19 Cross-Country Team
PIAA-DISTRICT 10 REGION 5
BOYS: CLASS A | 2017-18 RECORD: Region Record 3-2
GIRLS: CLASS AA | 2017-18 RECORD: Region Record 4-2
Cross-country is a great fall sport at Mercyhurst Prep — truly an exercise in self-discipline and an experience of camaraderie that lasts a lifetime. Coach Dave Stolar promotes a winning attitude at MPS and has qualified our Laker boys’ and girls’ teams and individuals to the District 10 championships, as well as to the State Championships in Hershey. 2016 season saw runner Noah Curtin claim the PIAA State Championship so If you want to earn your way to Chocolate Town, join the Laker cross-country team, have a great time and run with the very best.

More Photos:

Schedule & Results

Date Time Event Venue Results
Friday
September 7
6:00 p.m. @ Dash in the Dark Relays Oakfield, NY Girls 6th Place
Tuesday
September 11
4:00 p.m. @ Conneaut/Girard MPS/Behrend Girls 1st Place
Defeated Conneaut 16-44
Defeated Girard 15-49
Boys 1st Place
Defeated Conneaut 20-38
Defeated Girard 15-50
Saturday
September 15
9:00 a.m. @ Penn State Invitational Behrend Girls 2nd Place
Lauren Habursky 1st Place
Boys 2nd Place
Tuesday
September 18
4:00 p.m. @ Northwestern Northwestern Girls Won 18-37
Boys Won 18-37
Saturday
September 29
TBA @ McQuaid Invitational Rochester, NY  
Tuesday
October 2
4:00 p.m. @ General McLane/Iroquois General McLane  
Saturday
October 6
TBA @ Ridgeway Invitational Ridgeway, PA  
Tuesday
October 9
4:00 p.m. Fairview MPS/Behrend  
Wednesday
October 17
4:00 p.m. @ Punxsutawney Punxsutawney  
Saturday
October 27
TBA @ District 10 Championships Buhl Park  
Friday
November 2
TBA @ PIAA State Championships ** Hershey, PA  
Saturday
November 3
TBA @ PIAA State Championships ** Hershey, PA  
++ Not a race – Team fundraiser
** PIAA trip requires overnight stay Friday, November 3

Boys Roster

Name Grade
Stephen Kehl 12
Felix Bush 11
Xavier Justik 11
Andrew Snavely 11
Jeff Giannelli 10
Nathan Habursky 10
Peter Zimmerman 10
Adam Kunco 9
Rowan Weislogel 9

Girls Roster

Name Grade
Lauren Habursky 12
Mary Vincent 12
Ruth Kunik 11
Lindsay Nelligan 11
Kiersten Buczynski 10
Morgan Delanko 10
Nina Mangini 10
Taylor Friello 9
Samantha Ferrick 9
Julia Roessner 9
Anna Tishchenko 9

Coach(es)

Mr. Dave StolarHead Coach
Mrs. Rebekah StolarAsst. Coach

SaveSave

SaveSave